TWRP kurulmazsa ne olur? TWRP kurmak zorunlu mu?

21 Ocak 2019
73
95
Merhaba arkadaşlar.

Bugün sizlere TWRP konusunda biraz bahsedeceğim.

Öncelikle konunun en temelinden başlayalım. Bootloader'dan. Bootloader, bir işletim sisteminin en kritik parçasıdır. Bir işletim sisteminin açılma mekanizmasıdır. Bu her işletim sisteminde olmazsa olmazdır çünkü size işletim sistemini sunan, hazırlayan, toparlayan kod parçacığıdır. Bu kod parçacığı telefonun çok derinlerinde gömülüdür. Bu derin kısımlar güvenlik sebebiyle tüketiciden gizli tutulmuştur. Şimdi bunu neden anlattığımı sorabilirsiniz, hemen açıklayayım. TWRP gibi Custom Recovery'ler, yani kurtarma modlarını o gizli bölüme atmak için bunun kilidini açmanız gereklidir. Bu kilit, üreticinin yaptığı yazılım dışında hiç bir yazılım yükleyememeyi sağlar. Bu bizim aleyhimize bir durum. Bu kilidi açmak için üreticinin sağladığı bir yazılımı indirebilirsiniz. O kilidi açar ve istediğiniz yetkilere kavuşursunuz.

TWRP'yi neden yüklüyoruz sorusunu cevaplayacak olursak, bize üreticinin verdiği Recovery'den daha çok olanak tanımasıdır. Bu olanaklar sayesinde cihazımıza istediğimizi yükleyebiliriz. Üreticinin verdiği recovery modu çok kısıtlıdır. Sadece Hard Reset atmaya yarar. Oysa TWRP istediğiniz her şeye olanak sağlar.

Teşekkürler...

Yeni Konular

Yeni Mesajlar

Üst Alt