LG telefonun Brick olmaması için yapılması gerekenler

21 Ocak 2019
73
95
Evet arkadaşlar.

Bugün, bir LG telefonun Brick olmaması, yani kullanılamaz olmasını önlemek için neler yapmamız gerektiğini anlatacağım. Brick, kendi kendine olan bir işlem değildir. Brick, kullanıcıların Custom ROM, Root gibi işlemleri yanlış yapması veya yarıda kesmesi sonucunda oluşan bir şeydir. Cihaz Brick olursa, başlarken LG logosunda öylece kalır.

Şimdi söyleyeceğim adımları Custom ROM atmadan önce yapmanızı şiddetle önermekteyim.

ADB Setup'ı indirin ve kurun. [Y/N] dediği yerlerin hepsine "Y" deyin. Daha sonra ADB'nin kurulduğu yere gelin ve Shift+Click diyerek "Komut satırını burada aç" deyin. Sonra yapacaklarınız:

1-) Önce telefonunuzdan "Geliştirici Seçenekleri" altında "USB hata ayıklama" opsiyonunu etkinleştirin.

2-) Sonrasında Bu kodları sırasıyla yazın:

Kod:
adb shell
su
dd if=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/laf of=/sdcard/laf.img

Böylece o klasöre "laf.img" adında bir dosya gelecektir. Bu dosya, Download Mode'un dosyasıdır. Bunu Custom ROM atarken sakın ama sakın kaybetmeyin arkadaşlar, olur da telefon yarıda keserse yüklemeyi, cihaz ne Download'a girer ne de TWRP'ye arkadaşlar. Bu yüzden bu önemli bir şeydir. Telefon her zaman Fastboot'a girebilir ama her zaman Download Mode'a giremeyeceği için Download Mode'u bu taktikle Fastboot'tan başlatabilirsiniz.

Bayram Şenakar

Teknik
Yönetici
29 May 2018
365
425
18
Malatya
Rehber için teşekkürler.
Benim G4c Hard Brick olmuştu aklıma o geldi :) Hiçbir şekilde kurtaramamıştım telefonu :)

21 Ocak 2019
73
95

Bayram Şenakar

Teknik
Yönetici
29 May 2018
365
425
18
Malatya
21 Ocak 2019
73
95
Yok hayır.
Logo var ses yok ve kendini sürekli yeniden başlatıyor.
Fastboot'a geçirmek için çok fazla uğraşmamıştım zaten.
Cihaz Download Mode'a geçiyor mu? Hard Brick dediğinize göre anakart sorunlu sanırım?

Bayram Şenakar

Teknik
Yönetici
29 May 2018
365
425
18
Malatya
21 Ocak 2019
73
95

Bayram Şenakar

Teknik
Yönetici
29 May 2018
365
425
18
Malatya
Fastboot moduna alabiliyorsanız TWRP'yi Fastboot üzerinden başlatıp cihaza ROM kurabilirsiniz hocam.
LG Fastboot moduna nasıl geçiyor tam olarak?
Bunun da rehberini isterim açıkçası :)
Bugüne kadar Android ile çok uğraştım ama Fastboot moduna hiç girmedim.

21 Ocak 2019
73
95
LG Fastboot moduna nasıl geçiyor tam olarak?
Bunun da rehberini isterim açıkçası :)
Bugüne kadar Android ile çok uğraştım ama Fastboot moduna hiç girmedim.
ADB Setup ile ADB kurun ve uygun TWRP'yi bulun. Ardından:
"adb reboot bootloader" yazın. Ardından "fastboot flash recovery twrpadi.img" yazın hocam. "twrpadi" dediğim sizin TWRP'nizin adıdır ve .img de uzantıdır.

Bayram Şenakar

Teknik
Yönetici
29 May 2018
365
425
18
Malatya
ADB Setup ile ADB kurun ve uygun TWRP'yi bulun. Ardından:
"adb reboot bootloader" yazın. Ardından "fastboot flash recovery twrpadi.img" yazın hocam. "twrpadi" dediğim sizin TWRP'nizin adıdır ve .img de uzantıdır.
Kapalı iken ADB'ye girilebiliyor mu ki?
Şu an kapalıyken bağladım ve gözükmüyor.

21 Ocak 2019
73
95

Bayram Şenakar

Teknik
Yönetici
29 May 2018
365
425
18
Malatya
21 Ocak 2019
73
95
21 Ocak 2019
73
95
Bir soru soracağım hocam. Custom ROM atarken mi oldu, nasıl oldu Hard Brick?

Bayram Şenakar

Teknik
Yönetici
29 May 2018
365
425
18
Malatya
Bir soru soracağım hocam. Custom ROM atarken mi oldu, nasıl oldu Hard Brick?
Evet, %40'larda falandı yükleme.
Özellikle masadan da kalktım kablo oynamasın diye. Birden kesildi, açılmaya çalıştı ve durum bu.

21 Ocak 2019
73
95
Evet, %40'larda falandı yükleme.
Özellikle masadan da kalktım kablo oynamasın diye. Birden kesildi, açılmaya çalıştı ve durum bu.
Aygıt Yöneticisi'nde Qualcomm QDLoader HS-USB port ( 9008 ) olarak gözüküyorsa şunu deneyin: Unbrick / Recover Your Dead LG G3 from Qualcomm 9008 (All Variants/Except AT&T and T-Mobile) - AndroidBrick

Bootloader'ınız sıkıntılı böyleyse. Düzeltecektir bu program. G3 diyor fakat tüm LG akıllı telefonlara geçerlidir.

Son düzenleme:

Bayram Şenakar

Teknik
Yönetici
29 May 2018
365
425
18
Malatya
21 Ocak 2019
73
95
Aygıt Yöneticisi'nde hiç gözükmüyor.
"QHSUSB_BULK" olarak gözüküyor mu peki? Gözünüzden kaçmış olabilir mi? Eğer öyleyse telefonun doğru sürücülerini kurup yapın hocam. Daha da olmazsa eMMC entegresini değiştirmelisiniz.

Bayram Şenakar

Teknik
Yönetici
29 May 2018
365
425
18
Malatya
"QHSUSB_BULK" olarak gözüküyor mu peki? Gözünüzden kaçmış olabilir mi? Eğer öyleyse telefonun doğru sürücülerini kurup yapın hocam. Daha da olmazsa eMMC entegresini değiştirmelisiniz.
Telefon zaten hurdada duruyor, hiç gerek yok böyle şeylere :)

Yeni Konular

Üst Alt