İstanbul Taksi, Dolmuş ve Minibüslerine Yeni Uygulama!

Ozzy

Altın Üye
9 Ara 2018
44
69
Ankara
#1
2018 yılının çoğunluğu ''Uber vs. Taksi'' gibi olaylar ile geçilmişken, taksi, dolmuş ve minibüs taşımacılığı yapan araçlarla ilgili önemli bir karar alındı.

Ülkemizdeki yolcu güvenliğinin sağlanması ve trafiğin azalması için yeni yöntemlere başvurulmaya çalışılıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), ticari bir amaç ile yolcu taşımacılığı yapan araçlar için aracın sağ ve sol yanlarına ve tavanına plaka yazdırma zorunluluğu getirecek.

istanbuldaki-taksi-dolmus-minibuslere-yeni-uygulama.jpg


1 Ocak 2019 tarihi itibari ile başlayacak olan zorunlu uygulama ile birlikte araçların güvenliğinin arttırılması, emniyet teçhizatlarının sağlanması ve her yönden görülecek olan plakaların yerleştirilmesi de zorunlu hale getirildi.

Plakalar Nasıl Olmalı?

- Sarı taksiler ve taksi dolmuşları, ön kapılara, yan panellere ve tavana Arial Bold yazı karakteriyle, 790 punto (20 cm) ölçülerinde ve RAL 5002 renk skalasında (lacivert) plaka yazmak ve aynı renk kodunu dama olarak uygulamak zorunda olacak.

- Turkuaz taksiler ise aynı ölçülerde ve RAL 1021 renginde (sarı) renk plaka koduyla ilgili bölgelere plakayı yazdırmak zorundalar.

- 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile ilgili denetimler başlatılarak, kurallara uymayan sürücülere ciddi para cezaları kesilecek. 

Yeni Konular

Üst Alt