Intel Media Accelerator 945GM (GMA950) Performans Arttırma

• Konbuyu başlatan Neko
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 0
    Görüntüleme : 108

Neko

Değerli Üye
Değerli Üye
25 Ağu 2018
35
49
Harikalar Diyarı
Selamlar!

Intel Media Accelerator 945GM ile görüntü alan arkadaşlar için video performanslarını nasıl arttıracaklarından bahsedeceğim. Her şeyden önce unutulmamalıdır ki 945GM oyun oynamak için değil, sadece görüntü vermek için vardır. Oyun performansı hiç iyi değildir.

Bu rehberdeki şeyleri yaparak performansını genel olarak arttırmanız mümkün ama oyunlarda yine de iyi performans vermeyecektir. Her zamanki halinden biraz iyi olacaktır o kadar. Şimdi rehbere geçelim.

Öncelikle Windows'dan yapılabilecek ayarlardan başlayalım.

1) Güç Seçenekleri

Denetim masasından güç seçeneklerine girerek "Yüksek Performans" yazan butonu işaretleyiniz.

windows-10-guc-ayarlari-ile-pil-omrunu-gelistirin5.png

2) Performans Seçenekleri

Sistem özelliklerinden "Gelişmiş Sistem Ayarlarına" tıklayarak ulaşabileceğiniz bu ekranda "En iyi performans için ayarla"yı seçiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra yaz tipinde bozulma olacaktır. Düzeltmek için "Ekran yazı tipi kenarlarını düzelt" kutucuğunu tikleyebilirsiniz.

Screenshot_1.png

3) Gereksiz İşlemleri Kapatma

Görev yöneticisinden gereksiz işlemleri kapatarak da performansı arttırabilirsiniz.

Şimdi başka programlar aracılığı ile performansı nasıl arttıracağınızdan bahsedeceğim.

1) GMA Booster

Bu program ile 945GM'nin MHz'ini 400'e çıkararak 2.4 kata kadar performans artışı sağlamanız mümkün. Ayrıca bunların yanında sistemin güç tüketimi artmıyor veya daha fazla ısınma yapmıyor.

GMA Booster Linux, MAC OS ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedir.

İndirmek için bu linke tıklayabilirsiniz:
GMABooster :: Download

Oradaki GMA950 yazan 945GM için olandır.

2) Modlu Driver

Size belli bir tane modlu sürücü tavsiyesi verebilmem mümkün değil çünkü bu iş biraz şans işi olabiliyor. Bende çalışan sizde çalışmayabilir. İnternette biraz araştırma yaparak bir şeyler bulmanız mümkün. 965 ile 945 aynı sürücüyü kullandığından eğer 965 için bulursanız 945'e de uyumlu olacaktır muhtemelen. Yine de desteklediği chipsetlere bakmadan kurmayınız.

Modlu sürücülerin orijinal sürücülere göre daha fazla FPS verdiği bir gerçek. Yazılım desteği 2009'da sona erdiği için orijinal sürücü tarafından pek bir şey bekleyemiyoruz.

Ben bu sürücüyü kullanmıştım:
The Trixarian Zone » Chell Modded Video Drivers

Eğer kullanmayı düşünürseniz kurum aşamasında da söyleyeceği gibi tüm riskleri alarak kurunuz. Herhangi bir sıkıntı çıkma ihtimaline karşılık orijinal sürücünün kurucusunu masaüstünde bulundurun.

Eğer modlu sürücüyü kurup, bilgisayar yeniden başlattıktan sonra ekranda gidip gelmeler oluyorsa masaüstündeki orijinal sürücüyü kurarak eski haline getirebilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni Konular

Üst Alt