Fuchsia OS Nedir?

ZerpHornes

Zümrüt Üye
23 Ara 2018
67
107
images (4).jpeg

Fuchsia OS Google tarafından 2016 yılında ortaya çıkan fakat herhangi bir şekilde sızıntı verilmeden yavaş yavaş geliştirilen eden bir işletim sistemidir. Android'in yerini alacak olan işletim sistemi olarak yorumlansada projenin genel amacı henüz belli değil. Oldukça geniş platformda (Akıllı telefon, Tablet, Dizüstü ve masaüstü bilgisayar, akıllı saat, akıllı hoparlör...) yer alması bir işletim sistemi olması bekleniyor.

Android'in yanında adı bilinen ve Google tarafından geliştirilen Chrome OS'da Fuchsia OS ile tarihin tozlu sayfalarında yer alabilir. Zira bilgisayar platformu için Fushsia OS üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Bu bilgilerin yanında şunu da belirtmek lazım ki Google Android veya Chrome OS'da Linux altapısını kullanıyordu. Fakat bu işletim sisteminde kesinlikle Linux tabanlı olmayacak. Magenta adı verilen kerneli kullanacağı biliniyor. Google'ın açıklamasına göre Magenta, akıllı cihazlarda ve yeni nesil bilgisayarlarda tam uyumluluk içerisinde çalışması için geliştirilen bir sistem. Asıl şaşırtan bilgi ise Apple'ın kullandığı Swift kodlama dilinin bu işletim sistemine entegre edilmiş olması. Nedeni hala bilinmiyor.

Peki Fuchsia OS'un Özellikleri Neler?

Tek yazılım her türlü akıllı cihaz uyumluluğu amacıyla geliştirildigi için güncellemeler daha kararlı olacak.
Android'e hakim olan Metarial Design desteği bu işletim sisteminde de olacak. Fuchsia OS'daki uygulamalar Flutter SDK ile hazırlanan Dart programlama temeline dayanacak. Bu da Android'daki Java tekelliğine son verecek gibi görünüyor.
En önemlisi Google'ın bütün servisleri (Google Asistan, Google Now) bu işletim sistemine dahil edilmiş durumda.

Fuchsia OS Ne Zaman Çıkacak?

2016 yılında üzerinde çalışmalara başlanan Fuchsia OS kullanıcılara gelişmiş bir deneyim sunabilmek için çok yoğun şekilde bir çalışma içinde geliştiriliyor. Android'in mühendislik bölümünde çalışan Dave Burke Fuchsia OS'un Erken deney aşamasında olduğunu aktardı. Bazı tahminciler ise 2021 yılı başlarında çıkacağını öngörüyor.

Son düzenleme:
29 May 2018
310
340
18
Malatya
Eğer bu proje hayata kavuşursa bir dönüm noktası olabilir her şey için.

Yeni Konular

Yeni Mesajlar

Üst Alt