Bir İndie Metro Simulasyonu: Metro Sim Hustle

Berkay Çobanoğlu

Kurucu
Yönetici
24 Mar 2018
183
233
Denizli
Bugün sizler için Metro Sim Hustle isimli oyunun incelemesini yapacağız. İncelemesini yaptığımız oyun bir indie oyun. Eğer siz de İndie türünden oyunları seviyorsanız bu oyun hoşunuza gidecektir. Öncelikle bana oyun için ücretsiz anahtar gönderdikleri için yapımcı arkadaşlara teşekkür ederek yazıma başlamak istiyorum.

Hikaye:

Hikayeye göre şehirde terkedilmiş bir evde başlıyoruz ve sahip olduğumuz tek şey bir metro sürücü kartımız. Bununla sokağa çıkıp metro istasyonuna gittiğimizde seferler düzenliyoruz.

Oynanış:

Oyunun oynanışını beğendim. Şöyle anlatmak gerek; oyun fazla simülasyondan kaçınmış hayatla gerçeği bağdaştırmış gibi. Üst barda açlık, yorgunluk, hijyen, susuzluk, tuvalet ihtiyacı gibi barlar bulunmakta. Oyun salt bir metro simülasyonu yerine bir makinisti canlandırdığımız bir oyun olmuş. Metro sürücülüğü yaptıkça ehliyet seviyeniz yükseliyor ve farklı seferler yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda oyun ıssız ve sıkıntılı bir mahallede geçtiği için metroda hırsızlık olabiliyor. Henüz karşılaşmadığım için bu konuya değinemeyeceğim. Karşılaştığımda yazıyı güncelleyeceğim.

Grafikler:

Bir metro oyununa göre grafikler tatlı. Çok kasıntı bir grafik veya pastel boya diye tabir edilen bulamaç bir grafik yok. Olması gerektiği kadar grafik barındıran oyunda motion blur ayarı akıcı bir grafiğe olanak sağlıyor. Test sistemimde işlemcim olan Pentium G4560 ve grafik anabirimi olarak GTX1050Ti ekran kartım güzel bir iş çıkardı. Tam çözünürlük ve ultra ayarlarda dikey eşitleme ile akıcı bir performans aldım.

Oyun olanakları:

Oyunda birçok olanak var diyebiliriz. Oyun henüz erken erişimde olsa da bu imkanlar oldukça yeterli. Öncelikle emlak ve konaklamadan başlayalım. Telefonunuz üzerinden haftalık olarak kazandığınız maaşlar ile terkedilmiş evden kurtulup yeni dairelere yerleşebiliyorsunuz. Bu dairelerde banyo yapma imkanı kazanmakla birlikte konforunuz artıyor. Tabiiki bunun bir bedeli de var. En ucuz eve geçebilmek için dahi metro seferlerimizi sıklaştırmak gerekiyor.

Yiyecek içecek imkanlarına geçersek; sokakta birkaç adet içecek alabileceğimiz otomat bulunmakta. Dilerseniz buna para atıp içecek alabiliyorsunuz. Yiyecek içinse bir adet market bulunmakta. Bu markette yiyecek ve içecek imkanı olmakla birlikte aynı zamanda karakterinizi kötü alışkanlıkları olan biri olarak oynuyorsanız sigara ve alkol de bulunmakta. Bir de benim hoşuma giden bir özellik olarak akıllı telefondan kiraladığınız eve pizza sipariş edebiliyorsunuz. Pizzanız 15 dakika içinde size ulaşıyor ve afiyetle yiyebiliyorsunuz.

Eğlence imkanlarına geçersek eğer oyunda şu anlık bir adet disko bulunmakta. Bu diskodan dolayı oyun Steam’de adult content olarak geçiyor. Yaşı küçük olan arkadaşların gitmesini önermiyorum. Oyunda bir disko havası var, giderseniz detaylarını görebilirsiniz.

Tuş kombinasyonları:

Bazı bulduğum kombinasyonları da sizinle paylaşmak istiyorum.

Metro içinde gaz verme- M
Metroda frene basma- Space
Metroda park freni açma tuşu- Z
Metroda yolcu almak için kapıları açma tuşu- K
Akıllı telefonunuzu çıkarma tuşu- P
Envanteri açma tuşu- I

Olumlu ve olumsuz özellikler:

(+) Oyun henüz betada olmasına rağmen optimizasyon sorunları yok.
(+) Daha önce bu tarzda bir oyun görmedim. Zevkli ve değişik olmuş. Bu tarzda indie ve erken erişim oyunlarda çok bug yaşanmasına rağmen henüz bir bugla karşılaşmadım.
(+) Oyun yapımcıları içten ve samimi. Karşılaştığınız sorunlara anında cevap veriyorlar.
(+) Ekonomi dengesi güzel ayarlanmış. Bir sefere çıkayım hemen ev kiralarım mantığı yok. Acıkma ve susuzluk dengesi yerinde.
(+) Metro sürüşü gerçekçi.

(-) Terkedilmiş evde bir performans sorunu var. Motion blurdan kaynakladığını söyledi geliştirici fakat benim kapatmama rağmen bir çözüm olmadı.
(-) Metro seferleri tek olduğundan durum biraz sıkıcılaşıyor. Sürekli aynı duraklar aynı işlemler aynı hız sınırı gibi durumlar. En azından her sürücü kartı seviyesi için 3-4 sefer olanağı eklenmeli.
(-) Oyunda tek kamera açısı var. FPS modunda oynamayı sevmeyenler için TPS seçeneği eklenebilir.

Final

Özetle oyun bu kadar yeni ve indie olmasına rağmen özgün olduğu için kendini oynatıyor. Fiyatının da çok olduğunu düşünmüyorum. Takip edilebilir ve eğer simülasyon ve bu tarz yol yapma oyunları seviyorsanız almanızı öneririm. Ben vaktim olmadığından pek oynayamasam da yakın zamanda üzerinde onlar saat vakit geçireceğim gibi. Esen kalın efendim. Oyunun Steam linki ve oyundan görselleri aşağıya bırakıyorum.

Oyun linki: Metro Sim Hustle on Steam

Birinci Seviye ev.png
Disko.png
Sefer imkanları.png
Sokak.png
Terkedilmiş Ev 1.png
Terkedilmiş Ev 2.png
Tren 1.png
Tren 2.png
Tren Durakları ve yolcular.png

Yeni Konular

Üst Alt